piątek, 30 sierpnia 2013

Część trzecia

Krokowa
Mała wieś, z wielką historią, pięknym zamkiem i kościołem. Początki Krokowej sięgają XII wieku. Do XVIII wieku znajdowała się w rękach rodu Krokowskich. Po wygaśnięciu polskiej linii rodu pod koniec XVIII w., Krokowa przeszła w ręce linii zniemczonej używającej nazwiska von Krockow.Ciekawa historia ... Maria Nurowska napisała książkę "Niemiecki taniec" .Powieść została napisana na podstawie dziejów rodziny von Krockow, będącej dawniej właścicielami zamku w Krokowej.Polecam :)
Ja w mej pamięci widzę zamek zaniedbany, skrzypiący... W zamku mieściła się biblioteka, którą odwiedzałam. Dzisiaj zamek odrestaurowany przyciąga turystów swym pięknem. Zamek otacza fosa i piękny stary park. Nieopodal stoi kościół neogotycki pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Gdy byłam dzieckiem baardzo podobał mi się obraz na ołtarzu głównym przedstawiający św. Katarzynę ! I takie obrałam sobie imię na bierzmowaniu :). Pamiętam jak kiedyś po religii ksiądz sprowadził nas do kościelnych podziemi! Ależ to było przeżycie... Ze strachem i podnieceniem ogladaliśmy miejsce ostatniego spoczynku von Krockowów. Tu chodziłam do szkoły, tu wałęsałam się z koleżankami po szkole. I z Mamą i z Tatą...


Zamek w Krokowej 1860, ze zbiorów Alexandra Dunckera
(za Wikipedia)


piękny... (za zamekkrokowa.pl)

poniżej w moim obiektywie


Kościół
Czas pożegnać się z Krokową...
Pozdrawiam. S.

5 komentarzy:

 1. Życie uczy.Niech mi nikt nie wmawia, że blogowanie to głupota. Oczywiście, pod warunkiem, że dobiera się odpowiednich "rozmówców". Znowu dowiedziałam się nowych, ciekawych rzeczy.
  Zastanawiają mnie te ścięte wierze kościoła. Nigdy takich nie widziałam w tym stylu. W innych oczywiście tak.
  I znowu, 6 i 7 zdjęcie, ciekawe. Czy na 7 , to nie kora eukaliptusa? Podobnie wygląda. Chociaż...
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Witaj Ozonku :) Ta kora , to kora platanu klonolistnego. Prawda, że niesamowita? W krokowskim parku ocalały cztery drzewa ze starego drzewostanu. Te kuleczki to owoce platanu. Historia zamku i ich właścicieli jest godna polecenia ! Pozdrawiam mego ciekawego rozmówcę ciepło :) . S.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze dowiedzieć się czegoś więcej. O platanach miałam dość blade pojęcie.
   Kościół ze ściętymi wieżami jest prawdopodobnie w stylu neogotyckim, a to daje spore możliwości na różne udziwnienia.
   Pa:)

   Usuń
 3. Piękne, urocze miejsce pokazałaś.
  Kocham starą cegłę.
  Platana znam, korę wykorzystywałam florystycznie.

  Mój tata odszedł kilka lat temu. Nie mieliśmy jakichś wspaniałych relacji, niemniej teraz miałabym do niego masę pytań i wiem, że otrzymałabym kompetentne odpowiedzi. Nie wiedziałam, że wyląduję na wsi i będę próbowała coś uprawiać, a on był rolnikiem i mógłby mi wiele podpowiedzieć.
  Mocno Cię ściskam

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam,
  Przez przypadek natknęłam się na Pani blog, szczególnie zainteresował mnie wpis dotyczący Zamku w Krokowej, chciałabym zaproponować wzięcie udziału w konkursie organizowanym przez Zamek w Krokowej (konkurs fotograficzny) http://zamekkrokowa.pl/muzeum/wydarzenia-sezonu-2014/konkurs-fotograficzny/
  ewentualnie jeżeli chciałby Pani uzyskać więcej informacji proszę o kontakt e-mailowy ola_machalska@wp.pl

  OdpowiedzUsuń