Groty Mechowskie (Grota Mechowska, Grota w Mechowej, Jaskinia w Mechowej, niem. Mechauer Höhle) – jaskina we wsi Mechowo (gmina Puck) w obrębie Wysoczyzny Żarnowieckiej , wytworzona w osadach fluwioglacjalnych zlodowacenia bałtyciego. Duża osobliwość geologiczna w skali Niżu Środkowoeuropejskiej, chroniona od 1955 roku jako pomnik przyrody nieożywionej. Po drugiej wojnie światowej udostępniona dla ruchu turystycznego (za :Wikipedia)
Mechowska grota to osobliwość geologiczna na terenach nizinnych, jedyny
taki zabytek przyrody w Polsce. Powstała na skutek wypłukiwania piasku
spomiędzy skał osadowych scementowanych przez związki wapnia. Wejście
tworzą filary o fantazyjnych formach, podtrzymują też strop wewnątrz.
Grota
jest niska i tylko część jest udostępniona do zwiedzania. Została
odkryta w 1818 roku, a już w 1908 roku władze pruskie uznały ją za
pomnik przyrody.(za :www.kaszubybezbarier.p)
To jeszcze wygrzebane wspomnieniowo z ostatniego pobytu w Małej Ojczyźnie...
Mieszkałam, na Wybrzeżu lat kilkanaście, i nigdy nie było czasu, okazji by zwędroawać do Mechowa.Tablice informujące o grotach "waliły" po oczach przez wiele lat, lecz zawsze odkładałam wizytę w Mechowie. Ba ! nawet nie zajrzałam nigdzie , by poczytać , zobaczyć... Ignorancja? Hmmm.... Różnie to można tłumaczyć. Czy tak jest jednak? Cudze chwalicie, swego nie znacie ... Chyba musiałam, wyjechać z Wybrzeża, by w końcu, po wielu latach moja noga postała w Mechowie. Latem będąc w Pucku, postanowiłam w końcu zboczyć ze znajomych ścieżek i skierować się do Mechowa. Droga kręta, gęsto obsadzona drzewami prowadziła nas ku grotom... Przez cudny las bukowy... W końcu dojechaliśmy... I... szkoda, że nie widziałyście mojej miny :))))) No.... Groty !!! Jak Wam się kojarzą ? Mi z ogromnymi, ciemnymi, majestatycznymi ... no, grotami :) A tu niespodzianka , haha ! Nie powiem, że brzydkie , bo ładne, niesamowite ... lecz jakie malutkie ! To za karę, że tyle lat czekałam z odwiedzinami, i w wyobraźni "wyhodowałam" ogromne groty !!! Pomimo tych "rozczarowań" ;) wycieczka była udana !
przez bukowy las droga wiodła nas :)
Przepiękny ryglowy kościół z 1742 roku w Mechowie
Pozdrawiam ciepło !!! S.
Bardzo ciekawa wycieczka, dziękuję i pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńSą wspaniałe i niespotykane. Jeszcze czegoś takiego nie widziałam. Nie ma skali porównawczej n.p. do człowieka. Ale i tak wyobraźnia podsuwa mi różne obrazy. Siedzę i oczami wyobraźni widzę te upływające tysiąclecia spajania. Trwać musiało.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam:)
Oglądając grotę, można dzieciom opowiedzieć o miejscowej legendzie. Stanie się ona bardziej wiarygodna, jeżeli na wycieczkę po Grotach w Mechowie zabierzecie Państwo ze sobą świeczkę. Dzieje się bowiem tak, że przy wejściu do jednego z korytarzyków, dzięki obiegowi powietrza gasną wszystkie świeczki. Według miejscowej legendy świeczki gasi diabeł, który zamieszkał w grocie w średniowieczu. Legenda mówi, że jaskinia ta jest początkiem nigdy nie ukończonego w budowie tunelu, który rzekomo łączyć miał dwa klasztory: męski w Mechowie i kilka kilometrów dalej żeński w Żarnowcu. Złośliwy diabeł świeczki gasił po to, aby uniemożliwić parom sekretne spotkania. Jest to jednak tylko legenda, ponieważ w Mechowie tak naprawdę nigdy nie było żadnego klasztoru… a i pewnie diabła też nie…
OdpowiedzUsuń